2024. május 30-án, csütörtökön, a Tökölyanum dísztermében került sor Dr. Golub Xénia művészettörténész A Grábóci Ortodox Monostor – Szerb művészeti örökség Magyarországon a 18. században című monográfiájának bemutatójára, amely a Budai Szerb Ortodox Egyházmegye és a szentendrei Szerb Egyházi Múzeum kiadásában jelent meg, a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Magyar Kultúra Alapítvány támogatásával. A könyvről – Főtisztelendő Lukijan, budai püspök úr bevezető szavai mellett – Krucsainé Herter Anikó kultúráért felelős helyettes államtitkár, Vukovits Koszta a Szerb Egyházi Múzeum vezetője, Molnár Antal a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének igazgatója és Terdik Szilveszter az Iparművészeti Múzeum főmuzeológusa beszélt.
Ez az egyedülálló monográfia a szerző több évtizedes elhivatott kutatói munkájának gyümölcse, amely a grábóci monostor történetét különféle történetírási adatok és források alapján mutatja be, valamint áttekinti és magyarázza a falfestményeket és a templom berendezési tárgyait. A könyv magyar nyelvű – szerb és angol nyelvű összefoglalókkal – és Jaksity Iván fotóművész gazdag illusztrációi díszítik.
A délnyugat-magyarországi Tolna megyében található grábóci monostort 1587-ben alapították a dragovići kolostorból ide menekült ortodox szerzetesek. A templomot Szent Mihály és Gábor főangyalok tiszteletére szentelték. Több évszázados viharos történelme folyamán, a grábóci monostor a Dunától nyugatra fekvő régió legjelentősebb ortodox lelkiségi központja volt. Utolsó virágkorát a 18. században élte, amikor a jelenlegi templom is épült.